הענקת אות מדד החירות לכנס החורף שנת 2018

הזוכה באות מדד החירות היא (שוב) חברת הכנסת שרן השכל, הליכוד.

 

עם סיומו של כנס החורף, חושפת התנועה הליברלית החדשה את תוצאות 'מדד החירות', המדרג מידי כנס את חברי הכנסת על פי תרומתם לחקיקה המקדמת את ערכי חופש הפרט והשוק החופשי. נתוני המדד, מתבססים על שקלול נתוני  250 הצעות החוק שהוגשו לשולחן הכנסת במהלך כנס החורף המסתיים בימים אלה. הענקת האות מדד החירות תחגג במסגרת כנס החירות החמישי ב-28/3/18.

 

בדומה למדדים הקודמים, ממשיכה ח"כ שרן השכל (הליכוד) לשמור על המקום הראשון גם במהלך הכנס החולף, ובפער ניכר מיתר חברי הכנסת. השכל היא הח"כית היחידה במדד בעלת ציון בטווח החיובי כאשר מיד אחריה, מדורג ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) שהגיע למקום זה גם במדד הקודם. ח"כ ענת ברקו (הליכוד) ניצלה את כנס החורף בכדי לעלות למקום השלישי. בהמשך רשימת עשרת הח"כים המובילים, דורגו לראשונה שלושה ח"כים מסיעת הרשימה המשותפת: ג'מאל זחאלקה, סעיד אלחרומי וחנין זועבי, הסוגרת את רשימת המובילים.

על פי המדד, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הוא נבחר הציבור המדורג במקום הנמוך ביותר ביחס לערכי חופש הפרט והשוק החופשי ובפער ניכר מסגנו ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). עוד ברשימה זו, שלושה ח"כים מסיעות הקואליציה: נורית קורן (ליכוד), יעקב מרגי (ש"ס) וטלי פלוסקוב (כולנו). 

 

גם מדד המפלגות מספק בכנס זה כמה שינויים מפתיעים כאשר לראשונה תופסת את המקום הראשון מפלגת יהדות התורה החרדית שדחקה את הליכוד והבית היהודי למקומות השני והשלישי. במקום הרביעי מדורגת סיעת הרשימה המשותפת המקדימה את כולנו של שר האוצר משה כחלון, ישראל ביתנו וש"ס, המדורגת בתורה רק מקום אחד מעל סיעת המחנה הציוני שסוגרת יחד עם אורלי לוי- אבקסיס את המדד. בהקשר זה, חשוב לציין כי כלל המפלגות בישראל זוכות לציון בטווח השלילי של המדד.   

נפתלי שינדלר, מרכז פרוייקט "מדד החירות" של התנועה הליברלית החדשה: "שינוי המתודולוגיה של 'מדד החירות' מאפשר לקבל תמונת מצב אמתית על התנהלותם חברי הכנסת והערכים המובילים אותם, ללא חשש מהשפעות של משמעת סיעתית. לצערנו, התמונה שהתקבלה במדד נראית אולי מעודדת במקרים מסוימים, אך בשורה התחתונה ולנוכח הציונים השליליים, ניכר כי הפופוליזם וכותרת מחמיאה בעיתון הם עדיין המנוע האמתי להתנהלותם של נבחרי הציבור בישראל. הבוחר הישראלי חייב לדעת – חופש הפרט והשוק החופשי הם לא ערכים שצריך לדאוג להם רק כשהצעות החוק מגיעות לכותרות. במהלך כנס חורף ראינו שורה ארוכה של הצעות חוק מזיקות נוספות של חברי הקואליציה והאופוזיציה כאחד. אנו קוראים מכאן לחברי הכנסת לחדול את הפגיעה המתמשכת בערכי חופש הפרט והשוק החופשי ולפעול באחריות כלכלית למען הציבור כולו".

דירוג המפלגות
דירוג המפלגות
press to zoom
עשרת האחרונים
עשרת האחרונים
press to zoom
עשרת המובילים
עשרת המובילים
press to zoom