דניאל דורון, מייסד ומנהל המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי, זוכה אות "אביר החירות: חלוציות והישגים ברפורמה כלכלית" לשנת 2018

זאת היא השנה הראשונה בה אנו מעניקים את אות "אביר החירות" בהוקרה חלוציות והישגים ברפורמה כלכלית,  לאדם ו/או ארגון שבלט בעשייה שקידמה את הפרט והחברה בישראל.
על חברי ועדת האות נמנים: נחמיה שטרסלר, הפרשן הכלכלי של "הארץ", פרופ' עומר מואב, מהמרכז הבינתחומי ואוניברסיטת ווריק, אנגליה, ובועז ארד, ממיסדי התנועה הליברלית החדשה ומנהל מרכז איין ראנד בישראל.
זוכה האות הראשון המוענק הוא מר דניאל דורון, מר דורון הקים בשנת 1983 את המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי בכדי לקדם כלכלת שוק חופשי, נמנה על הצוות המייסד של כנס הרצליה וליווה ותמך את הרפורמות הכלכליות הגדולות שהוביל שר האוצר נתניהו בתחילת שנות האלפיים. דורון הוא נינו של זרח ברנט, מאבות יישוב הארץ, בוגר האוניברסיטה העברית (סוציולוגיה וכלכלה) ואוניברסיטת שיקגו (חשיבה חברתית) ומלומד אורח באוניברסיטת קולומביה. משנת 1973, היה דניאל דורון מעורב ברפורמות בישראל ואף סייע בהקמת תנועת שינוי. הוא כותב בקביעות בעיתונים המובילים בעולם (הוול סטריט ג'ורנל והפיננשל טיימס) ובישראל, מרצה באוניברסיטאות, במכוני מחקר ובגופים ציבוריים והופיע רבות בטלוויזיה הזרה והישראלית. בשנת 2007 זכה בפרס סינגר לכתיבה כלכלית מצטיינת. 
מר דניאל דורון עוסק מזה עשורים בקידום רפורמות יסודיות בכלכלה, שיחרור המשק מכבליו ועידוד צמיחה כלכלית וחברתית. פעילותו של מר דורון ושל המרכז כוללת מחקר והנחת תשתית לרפורמות חיוניות ובהם הנחת התשתית למדיניות אנטי-אינפלציונית בשנות ה-80 וקידום גישות שוק חופשי לקליטת עלייה שסייעו בקליטה כלכלית מוצלחת של העלייה הרוסית.
במסגרת פעילות המרכז בראשותו נחשפו אלפי סטודנטים ותלמידי תיכון לתכנים כלכליים ליברליים בפעם הראשונה והקהל בישראל זכה לארח ולהכיר מומחים בינלאומיים בתחומי הכלכלה והמדיניות. במסגרת פעילות המרכז קודם ספרם של מילטון ורוז פרידמן "החופש לבחור" והועברו סמינרים לאלפים שנחשפו בזכותו לידע שכה חסר במערכת החינוך הישראלית. בין השאר הקים מר דורון את כתב העת קיוונים הפעיל כיום כאתר אינטרנט ובו הופיעו מאמרי הגות בתחומי החברה, הכלכלה והחינוך.
 
פרופסור מילטון פרידמן המנוח, חתן פרס נובל לכלכלה, אמר על המרכז:
"המרכז הישראלי הוא כמו אוויר צח לנשימה... במדינה קטנה עם הבטחה גדולה, אשר נחנקת, פשוטו כמשמעו, על ידי ממשלה גדולה ומתערבת... המרכז מתעד את היתרונות של בניית שווקים חופשיים לאנשים חופשיים, השילוב היחידי מעולם אשר נתן למדינות את האפשרות להשיג חופש ושגשוג. 
דניאל דורון מייצג בצורה המשפיעה ביותר ובאופן עקבי את גישת השוק החופשי. הוא תמיד צדק בהערכותיו לגבי כלכלת ישראל. "י
 
לאחר הרפורמות הכלכליות אותן הוביל שר האוצר דאז,  בנימין נתניהו, כתב נתניהו למר דורון: "השבוע אנו מציינים את העברתה של רפורמה היסטורית בשוקי ההון והמיסוי שהניחה את התשתית להזנקת כלכלת ישראל למאה ה-21. אני מבקש לנצל הזדמנות זאת להודות לך ולמרכז עבור עזרתכם רבת הערך בסיוע להבאת רפורמה זאת..." ועוד ציין נתניהו: "במשך שנים רבות, דניאל דורון והמרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי הכינו את התשתית האינטלקטואלית לשנות את כלכלת המדינה..."
או משתמשים בבמה זאת, של כנס החירות להעלות על נס את עבודת התשתית האינטלקטואלית והציבורית לקידום הכלכלה והחברה בישראל שלאורה אנו שואפים להגיע לשיאים חדשים.
קישורים:
אתר המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי (באנגלית)
צילומים: ניר כפרי
צילומי וידאו: המחצבה